18 Ekim 2023

İlk İşim

ile Birsen Çevik Akgünlü

“ Kadın soruyor, ben anlatıyorum: ‘Havayollarında çalıştım, hosteslik yaptım’ falan diyorum. Kadın böyle bakıyor. ‘Bunları yaptın şimdi niye avukatlık yapmak istiyorsun?’ Dedim ‘mesleğim bu, bunu okudum ve bu mesleği öğrenmek ve yapmak istiyorum’. Bana tabii çok şüphe ile yaklaştı. Dedi ki ‘Siz çok neşeli ve eğlenceli bir öğrencilik hayatı geçirmişsiniz, acaba ofiste sıkılır mısınız? 3 gün sonra vazgeçer misiniz?” Bayağı bir zorladı beni.

Fakat ingilizcem çok iyi olduğu için bana bir şans vermeye karar vermiş. Sonradan konuştuğumuzda bana dedi ki ‘en kötü ihtimalle tercüme yapar, dedim’ 🙂 ”

Meltem Azbazdar, Mey Diageo Hukuk ve Kurumsal İlişkiler Direktörü

İlk işime girdim. O şirkette bana yaklaşık 1 ay boyunca fotokopi çektirdiler sürekli. Ben iki tane üniversiteden mezunum diye havalara giriyordum işte ‘yüksek mühendisim’ diye. Fakat fotokopilerle sözleşmeleri çoğaltıyordum. O kadar güzel fotokopi çekiyordum ki, yani hem çekiyordum hem de pul yapıştırıyordum. O yapıştırdığım pulları o kadar güzel yapıştırıyordum ki. Dedim ki ‘benden daha güzel kimse pul yapıştıramaz herhalde sözleşmenize’ 🙂

Fakat böyle 3000, 5000, 10000 tane fotokopi çekince o sözleşmeyi okumaktan gına geldi. 20 küsür maddenin üç tanesinde hata buldum şirketin aleyhine. Hukuk departmanına gittim. Hakikaten değiştirdiler o sözleşmenin 3 maddesini.

Serkan Solmazer, Mey Diageo Satış ve Dağıtım Direktörü

Mey Diageo yöneticilerinin ilk iş deneyimlerini ve öğrenimlerini keyifle dinleyeceğiz podcast’ler: